Jaki jest sens świata i mnie?

31 sierpnia 2020 | 0 komentarzy

Zrelaksuj się, usiądź spokojnie i pomyśl: dokąd zmierza Twoje życie? Czy jest przynajmniej ktoś blisko Ciebie, dla którego coś znaczysz, w kogo nieświadomie wlewasz odwagę do życia? W każdym razie jest tutaj On, Bóg, Źródło, Ojciec.

Idź na przyrodę, na polanę, nad morze i zapytaj wszystkich wokół siebie, czy wiedzą, dlaczego tu jesteśmy. Posłuchaj, jak życie wokół ciebie brzęczy i woła cię, byś uwierzył w jutro. Ktoś zawsze na Ciebie czeka i Cię potrzebuje. Poddaj się ZNACZENIU…

Znaczenie to cel, do którego zmierza ruch lub dla którego coś się robi. Bezsensowne jest to, co nie ma racjonalnego celu, co jest tylko instynktowne, co nie jest zaprojektowane, nie prowadzi do celu, niczego nie rozwiązuje, nie ratuje i nie podtrzymuje życia. To frustracja i nonsens.

Myśl jest rozproszona wszędzie. Wszystko ma swoje przyczyny, nawet jeśli ich nie znamy. Natura, świat i wszystko, co w ogóle istnieje, nie jest przypadkowe, nie jest martwe, nie jest nieruchome. Wręcz przeciwnie, wszystko prowadzi do celu. Prawa natury mają określony cel, wszystko ma sens. Ma to sens, gdy dowiemy się, dokąd zmierza ta myśl. Wiadomo, do czego służą prawa przyrody, do czego służą różne materiały w przyrodzie. Wszystko ma swoje dlaczego i dlatego. Ktoś po coś wprawił wszystko w ruch.

A człowiek? Jaki jest jego cel? Dlaczego jest na ziemi? Gdzie on idzie? Kiedy jest szczęśliwy? Kiedy został zaprojektowany? Znaczenie jest oczywiście czymś poza nami. To wykracza poza śmierć. Dlatego nie możemy rozszyfrować celu naszą siłą i rozumem. Jest poza tajemną śmiercią, poza naszym obecnym zasięgiem. Biblia wyjawia nam tę tajemnicę. Mówi, że człowiek został wyrzucony ze swojego naturalnego środowiska i wysłany za granicę, na ziemię, w celu przywrócenia łączności z Bogiem. Znów uwierzyć, że Bóg go kocha. Wszystko na ziemi, cierpienia i przyjemności, zaprasza nas do powrotu do naszego Źródła, Boga, abyśmy znów stali się silni i szczęśliwi jako Bóg, który jest naszym Ojcem. Jeśli myślimy głębiej, nie może być większego i wspanialszego celu. Człowiek ma zatem pewne zadania: przebaczać, kochać, wierzyć, że Bóg jest naszym domem, do którego musimy powrócić.

W Chrystusie!+
Ivan SJ

Photo by Suliman Sallehi from Pexels
Wytrzymałem. Zostałem złamany. Znałem trudności, zatraciłem się. Ale oto stoję, wciąż idąc do przodu, z każdym dniem coraz silniejszym. Nigdy nie zapomnę Chrystusa, który mnie wzmocnił i który mnie wyzdrowił.

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego bloga. Z Bogiem+

Komentarzy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *